Wada wymowy u dorosłego, jak się leczyć?

Nie tylko dzieci mają problem z wadą wymowy. Z takim kłopotem borykają się również osoby dorosłe. Na szczęście wyleczenie wady wymowy możliwe jest u człowieka w każdym wieku.

Logopedia dla dorosłych

Okazuje się, że nigdy nie jest za późno na podjęcie się leczenia wad wymowy. Możliwa jest nawet nauka mowy od nowa, a terapie logopedyczne dorosłych osób nie zawsze trwają dłużej aniżeli u rozwijającego się dopiero paruletniego dziecka. Warto zauważyć, że czas trwania leczenie jest zawsze sprawą indywidualną. Liczy się przede wszystkim osiągnięcie celu, a przymierzanie drogi do realizacji wcześniej określonego celu w każdym przypadku zależy od umiejętności oraz zdeterminowania obu stron uczestniczących w leczeniu wad wymowy. Jak się okazuje, bardzo pozytywnym bodźcem dopingującym jest wsparcie ze strony osób bliskich. W Polsce praktycznie każda poradnia logopedyczna oferuje usługi przeznaczone nie tylko la dzieci, ale też dla dorosłych. Oferowane są między innymi gry logopedyczne, ćwiczenia artykulacyjne, a ponadto inne formy pracy nad mową. Co istotne, zajęcia logopedyczna organizowane są w inny sposób dla pociech, a jeszcze inaczej dla ludzi dorosłych. Jeżeli mowa o osobach pełnoletnich, na przebieg oraz czas trwania sesji wpływ mają takie czynniki, jak na przykład ogólna kondycja pacjenta, który przechodzi rehabilitację po interwencyjnym leczeniu pourazowym. Do tego doliczane są też przypadku ludzi będących po udarze bądź zmagających się z chorobą neurologiczną.

Zobacz również  Jak dobrać szczoteczkę do zębów?

Leczenie wad wymowy – co warto wiedzieć?

Okazuje się, że zaburzenia artykulacyjne przeważnie spowodowane są nieodpowiednią budową oraz funkcjonowaniem narządów mowy. Człowiek dorosły już podczas diagnozy logopedycznej oraz demonstracji przez specjalistę prawidłowo brzmiącej głoski potrafi określić oraz zrozumieć specyfikację własnych problemów związanych z wymową. W wielu przypadkach kłopotem jest skrócone wędzidełko podjęzykowe, które ogranicza ruchomość języka. Do tego dolicza się też niską sprawność aparatu artykulacyjnego, a ponadto nieodpowiedni typ połykania. Taka forma demonstracji pozytywnie wpływa na motywację do podjęcia pracy korekcyjnej przez pacjenta. W niektórych sytuacjach, jeżeli pacjent ma zaburzenia związane ze słuchem fonematycznym i obserwowane są u niego kłopoty z różnicowaniem głosek, bardzo pomocne okazują się nagrania na dyktafon. Nie każda osoba wie o tym, że terapia wad wymowy dla osób pełnoletnich może odnieść oczekiwane skutki wtedy, kiedy osoba zgłaszająca się do specjalisty będzie odpowiednio zmotywowana do podjęcia regularnej pracy związanej z wyleczeniem wad wymowy. Warto podkreślić, że przez to, iż pewien nieprawidłowy wzorzec realizacji głoski był utrwalany przez paręnaście lat i teraz chce się go zmienić, pacjent musi mieć świadomość tego, iż terapia logopedyczna może wymagać zwiększonego wysiłku. W Polsce pojawia się coraz więcej renomowanych poradni logopedycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website