Ile trwa rehabilitacja barku i jakie ćwiczenia wykonywać?

Kontuzje barku to powszechny problem. W wielu przypadkach wymagana jest rehabilitacja. Bez niej powrót do sprawności sprzed kontuzji może nie być możliwy.

Rehabilitacja barku – co trzeba wiedzieć?

Wiele osób zastanawia się, ile trwa rehabilitacja barku. Okazuje się, że czas trwania zależny jest od typu urazu, a ponadto od indywidualnych potrzeb pacjenta. Co istotne, może ona trwać od paru tygodni do nawet kilku miesięcy. W niektórych przypadkach, na przykład w przypadku cięższych urazów bądź po operacjach, rehabilitacja może trwać nawet do pół roku bądź dłużej. Warto wiedzieć o tym, że ćwiczenia wykonywane w czasie rehabilitacji barku są dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta oraz stopnia zaawansowania urazu. W przypadku kontuzji tego miejsca ciała, stosowane są terapie wzmacniające mięśnie ramienia, barku oraz klatki piersiowej. Do tego dolicza się ćwiczenia poprawiające ruchomość stawu barkowego. Świetnym ćwiczeniem wzmacniającym bark jest wyciskanie sztangi bądź hantli. Do tego dolicza się unoszenie ramion na boki bądź do przodu z obciążeniem. Można też postawić na przyciąganie linki wyciągu dolnego do klatki piersiowej, unoszenie łokcia w górę z obciążeniem i wiele innych.

Zobacz również  Zdrowe mięso dla sportowców

Ćwiczenia na poprawę ruchomości stawu barkowego

Jednym z ćwiczeń poprawiającym ruchomość stawu barkowego to unoszenie ramion w górę i do tyłu. Wskazane jest też kołysanie ramion w przód i w tył, a także krążenie ramionami. Eksperci od rehabilitacji zalecają również unoszenie ramion do boku z obrotem zewnętrznym i wewnętrznym. Wszystkie ćwiczenia wykonywane w czasie rehabilitacji barku powinny być przeprowadzane pod nadzorem fizjoterapeuty. Dobry specjalista dobierze ćwiczenia indywidualnie do pacjenta, biorąc pod uwagę jego indywidualne potrzeby i postępy w procesie rehabilitacji. Co istotne, w ramach rehabilitacji barku fizjoterapeuta może też zastosować terapię manualną. Mowa tutaj o ręcznej manipulacji stawem barkowym. W ten sposób możliwe jest poprawienie ruchomości stawu, a dodatkowo zmniejszenie bólu. Okazuje się, że terapia manualna może być szczególnie skuteczna w przypadku skręceń lub przemieszczeń stawu barkowego.

Skuteczne leczenie urazu barku – co jest istotne?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach, na przykład po urazie stawu barkowego, fizjoterapeuta może zastosować też terapię laserową bądź ultradźwiękową. Takie techniki terapeutyczne mają za zadanie przyspieszenie procesu gojenia tkanek oraz zmniejszenia bólu. Bardzo istotne jest też to, żeby pacjent podczas rehabilitacji barku unikał aktywności, która może pogorszyć stan urazu. Do takowych zalicza się na przykład podnoszenie ciężarów, intensywne ćwiczenia siłowe, a ponadto intensywny sport. Rehabilitacja barku to proces wymagający cierpliwości oraz systematyczności. Dzięki niej możliwe jest osiągnięcie sprawności sprzed kontuzji. Do tego można pozbyć się bólu, co jest bardzo ważną kwestią.

Zobacz również  Jak mądrze chronić swoje oczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website