Atopowe zapalenie skóry, objawy

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to choroba przewlekła, na którą cierpi wiele osób. Pojawia się już we wczesnych latach dziecięcych a jej geneza ma podłoże genetyczne. Aktualnie uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Obserwuje się wzrost liczby osób cierpiących na Atopowe Zapalenie Skóry. Jakie są przyczyny, objawy i jak zdiagnozować tę chorobę? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry i jakie są jego przyczyny?

To bardzo uporczywa choroba, która potrafi uprzykrzyć życie. Tak naprawdę nikt nie zna jej dokładnej etiologii. Na zachorowanie składa się wiele przyczyn zarówno dziedzicznych, jak i środowiskowych, a także immunologicznych. Przy każdym zachorowaniu na Atopowe Zapalenie Skóry (https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/dermatologia/choroby/atopowe-zapalenie-skory) pacjent cierpi na defekt naskórka. Kontakt z konkretnymi czynnikami środowiskowymi, jak np. spożycie danego pokarmu zawierającego alergeny jest przyczyną pojawienia się objawów na skórze. Badania medyczne potwierdzają, że bardzo ważne jest karmienie dziecka piersią. Wystarczą trzy miesiące, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia AZS. Przyczyn zachorowania na tę chorobę jest wiele, jednak do najczęstszych należą:
– geny,
– zanieczyszczone środowisko,
– żywność, która jest poddawana obróbkom,
– środki myjące skórę, które wyjaławiają i podrażniają naskórek,
– proszki, żele, płyny do ubrań,
– długie, częste kąpiele w gorącej wodzie z użyciem agresywnych środków myjących,
– alergeny pokarmowe,
– stres na co dzień.

Zobacz również  Herbaty – czym się różnią i jakie mamy rodzaje

Objawy Atopowego Zapalenia Skóry

Najczęstszym objawem jest uporczywe swędzenie skóry, które uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Skóra jest podrażniona, swędząca, często drapana i bardzo przesuszona. Pojawiają się plamki i grudki, które mogą przypominać liszaj. Skóra chorego na AZS staje się cienka i bardzo przesuszona. Czerwone plamki, grudki mają tendencje do rozprzestrzeniania się. W szczególności pojawiają się w takich miejscach jak: łokcie, kolana (w szczególności w zgięciach), szyja, kark, policzki. Czerwone plamki, grudki swędzące, które pojawiają się do 48 godzin od kontaktu z alergenem to właśnie objaw Atopowego Zapalenia Skóry. Poniżej zaprezentowano katalog objawów AZS:
– przesuszona skóra na całym ciele,
– uporczywy świąd skóry,
– podrażniona skóra,
– czerwone grudki i plamki przypominające liszaj,
– swędzące wykwity.

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną wyodrębniono trzy fazy pojawienia się objawów AZS. Wyróżniono etap niemowlęcy – trwający do dwóch lat. Zmiany skórne pojawiają się na policzkach, tułowiu, zgięciach rąk i kolan. Faza druga pojawia się w wieku od 3 do 11 lat; objawy zauważalne są na twarzy, karku, szyi, zgięciach kolan i łokci oraz nadgarstkach. Ostatnia, faza trzecia (AZS młodzieżowe lub dorosłe) pojawia się w wieku 12 – 23 lat, a nawet później. Objawia się zmianami na twarzy, głowie, tułowiu oraz powierzchni grzbietowej dłoni. Badania potwierdziły, że AZS jest dziedziczne. W celu zidentyfikowania alergenów wykonywane są testy skórne.

Zobacz również  Jak zapewnić włosom odpowiedni połysk?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website