Szare mydło dobre na wszystko

Szare mydło było stosowane już przez nasze babcie, a później, gdy w sklepach pojawiło się wiele kolorowych kosmetyków, na chwilę o nim zapomniano. Obecnie znów święci triumfy, gdyż przypomniano sobie o jego cennych właściwościach. Jakie one są i do czego można stosować szare mydło?

Czym jest szare mydło?

Tradycyjne szare mydło to mydło potasowe. Jest ono miękkie, maziste, łatwo tworzy emulsję w wodzie, a nawet po nasiąknięciu wodą w mydelniczce staje się miękkie i plastyczne. Do tego ma ciemną barwę – jest bardziej brązowe niż szare. Dostępne w sklepach mydło uważane za szare jest mydłem sodowym, które również ma cenne właściwości. W składzie tradycyjnego szarego mydła zamiast sodium (palmate, linoleate, olivate) powinny się znaleźć potassium palmate (lub potassium linoleate, potassium olivate). W oryginalnym szarym mydle, oprócz soli potasowej znajdziemy również m. in. wyższe kwasy karboksylowe, glicerynę, chlorek sodu, kwas cytrynowy.

Właściwości szarego mydła

Szare mydło jest hipoalergiczne, więc może być stosowane przez osoby z wrażliwą, a także przetłuszczającą się skórą. U posiadaczek i posiadaczy skóry suchej może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia, więc trzeba stosować mocno nawilżające balsamy. Kosmetyk działa również antybakteryjnie, a także łagodząco i regenerująco. Szare mydło jest polecane osobom z alergiami skórnymi, cierpiącymi na atopowe zapalenie skóry, mającym skórę bardzo wrażliwą, a także suchą czy skrajnie przetłuszczającą się. Zwłaszcza polecane jest do mycia twarzy osobom cierpiącym na trądzik o podłożu bakteryjnym, gdyż wykazuje działanie antybakteryjne, a więc myjąc nim cerę nie tylko pozbywamy się powierzchniowych zanieczyszczeń, ale też bakterii, które prowadzą do rozwijania się stanów zapalnych. Poleca się używanie go (jako uzupełnienie właściwego leczenia) do przyspieszania procesu gojenia ropiejących ran, skaleczeń, obrzęków i wyprysków. Ze względu na swoje właściwości łagodzące szare mydło polecane jest do przemywania krocza kobietom po porodzie.

Zobacz również  Jakie znamy rodzaje soczewek kontaktowych

Zastosowanie szarego mydła

Szare mydło używane jest przede wszystkim do mycia ciała, a czasem także włosów. Otwiera bowiem łuski włosowe, dzięki czemu składniki odżywcze mogą się dostać w głąb włosa. Trzeba jednak pamiętać, że bez zastosowania odżywki lub maski nawilżającej włosy po myciu wyłącznie szarym mydłem mogą być wysuszone. Stosują je bardzo chętnie alergicy, osoby z cerą trądzikową. Można je wykorzystać również w domu, przy szeregu różnego rodzaju prac. Świetnie sprawdzi się jako środek piorący do ubrań, ale również wykładzin, podłóg z płytek, terakoty czy linoleum. Szare mydło może być wykorzystywane zarówno do prania ręcznego, jak i kładzione bezpośrednio na plamę. Można nim myć także pędzle do makijażu. Nadaje się również do czyszczenia plam z tłuszczu.

Wśród wielu korowych kosmetyków na sklepowych pólkach znajdziemy również szare mydło, które może wygląda skromnie, ale ma wiele cennych właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website