Jaki szampon do włosów wybrać?

Szampony dostosowane do indywidualnych potrzeb włosa

Pielęgnacja włosów od lat budzi niemałe kontrowersje, które wynikają z faktu, że każdy włos jest inny. Zatem nie ma na rynku szamponu, który pasowałby do wszystkich rodzajów. Ponadto wybierając produkt myjący, do tematu należy podejść szczególnie ostrożnie, spoglądając na indywidualne potrzeby skóry głowy.

Jaki szampon do włosów wybrać?

Przede wszystkich należy podkreślić, że wybór odpowiedniego produktu myjącego zależy w głównej mierze od kondycji i charakterystyki włosa.
Dostępne na rynku szampony do włosów można podzielić na kilka podstawowych kategorii, aby uprościć ogólny obraz sprawy.

– Włosy tłuste: określone jako oklapnięte, ponieważ brakuje im witalności. Właściciel tego typu włosów jest zmuszony do codziennego mycia – w innym wypadku włosy wyglądają bardzo nieestetycznie, co jest widoczne na skórze głowy, zwłaszcza w okolicach przedziałka, który charakterystycznie się błyszczy. Należy wówczas zakupić szampon, który ograniczy pracę gruczołów łojowych produkujących sebum. Warto postawić na naturalne produkty ziołowe bez szkodliwych dodatków SLS. Weź także pod uwagę stosowanie suchego szamponu, który dzięki aktywnym substancjom pudrowym szybko i skutecznie odświeży wygląd głowy.

– Włosy suche: mają tendencję do łamliwości i rozdwajania końcówek, a zarazem są podatne na plątanie. Zazwyczaj są to włosy obciążone regularną koloryzacją, rozjaśnianiem, prostowaniem i innymi zabiegami, podczas których używa się silnych środków chemicznych. Zatem należy dobrać szampon, który odpowiednio natłuści i dostarczy składników odżywczych zmęczonym włosom. Warto zwrócić uwagę czy wybrany szampon posiada takie składniki jak: len, masło shea czy olej arganowy, ponieważ skutecznie wspomagają nawilżanie, a ponadto mają działanie wygładzające.

Zobacz również  Czy warto testować kosmetyki?

– Włosy z tendencją do łupieżu: tutaj kluczowe jest uważne podejście do pielęgnacji, gdyż przyczyną powstawania stanu chorobowego może być między innymi niedokładne spłukiwanie produktów myjących, nadużywanie kosmetyków do stylizacji lub w drugą stronę – rzadkie mycie włosów. W walce z problemem pomogą szampony do włosów, zawierające witaminy A oraz E, które pobudzają produkcję lipidów ochraniających skórę. W składzie należy także szukać produktów naturalnych, takich jak pokrzywa, mięta czy skrzyp polny, które wspomagają regenerację naskórka.

– Włosy normalne: najmniej odbiegają od normy prawidłowo rozwijającego się włosa. Zazwyczaj są sprężyste, błyszczące, niepodatne na zniszczenia, zatem można stwierdzić, że są to włosy zdrowe. Nie oznacza to jednak, że nie należy o nie dbać. W tym wypadku najlepiej wybrać szampon, który nieco nawilży i wygładzi strukturę włosa, aby je dodatkowo ochronić przed niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi. Warto zainwestować w produkty ubogie w silne detergenty. Można się nawet pokusić o roślinne wersje ulubionych szamponów, dzięki czemu łatwiej będzie zachować równowagę struktury włosa oraz skóry głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website