Niedobór witaminy B12

Witamina B12 to związek chemiczny, który w organizmie pełni rolę regulatora produkcji czerwonych krwinek. Występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, więc na jej niedobór mogą cierpieć osoby praktykujące wegetarianizm. Witaminę B12 można przyjmować także jako suplement diety. Co się dzieje, gdy tej witaminy nam brakuje?

Rola witaminy B12

Witamina B12, podobnie jak inne witaminy z grupy B, bierze udział w przemianach tłuszczowych, białkowych i węglowodanowych. Warunkuje również podział komórkowy oraz syntezę kwasów nukleinowych DNA i RNA i białek, które uczestniczą w ich budowaniu. Ponadto, pobudza apetyt, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, zapewnia dobry nastrój, zmniejsza ilość lipidów we krwi oraz zapobiega osteoporozie. Witamina B12 witamina jest magazynowana w wątrobie i w szpiku kostnym, a następnie wraz z krwią rozprowadzana po całym organizmie. Witamina ta jest niezbędna do zachowania zdrowia psychicznego i sprawności umysłowej, zarówno w młodości, jak i w wieku podeszłym.

Jak objawia się niedobór witaminy B12?

Bez odpowiednio wysokiego poziomu witaminy B12 czujemy się zmęczeni i zniechęceni do życia. Niekiedy sygnałem jej braku są afty w jamie ustnej albo plamy na języku. Niepokojącym sygnałem są również powtarzające się biegunki. Niedobór witaminy B12 wywołuje objawy ze strony układu krwiotwórczego, pokarmowego, nerwowego, a także objawy, które sugerują zaburzenia psychiczne.

Zobacz również  Jaki szampon do włosów wybrać?

Ponadto, przy zbyt małym poziomie tej witaminy czerwone krwinki nie dojrzewają w sposób właściwy, co może prowadzić do niedokrwistości. Odległe skutki jej niedoboru wiążą się z chorobą Alzheimera, osteoporozą i większym ryzykiem nowotworu. Zbyt niski poziom witaminy B12 jest powszechny u osób z niedoczynnością tarczycy.

Jakie są przyczyny niedoboru witaminy B12?

Przyczynami niedoboru witaminy B12 są: zbyt mała jej podaż w diecie (np. dieta wegetariańska) oraz wrodzony niedobór lub nieprawidłowości czynnika wewnętrznego Castla. Brakuje nam tej witaminy także po gastroskopii oraz gdy cierpimy na zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, schorzenia jelit przebiegające z zespołem złego wchłaniania, chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz gdy jesteśmy zakażeni tasiemcem. Niedobory obserwuje się również u osób, które cierpią na zespół rozrostu bakteryjnego, przewlekłe zapalenie trzustki, zespół Zollingera i Ellisona, niedobór transkobalaminy II i celiakię. Do niedoboru witaminy B12 może doprowadzić także stosowanie niektórych leków, takich jak metformina, podtlenek azotu, kolchicyna, kwas p-aminosalicylowy, kwas acetylosalicylowy, sulfasalazyna, inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol), antagoniści receptora histaminowego H2 (cymetydyna, ranitydyna).

Witamina B12 jest w dużym stopniu odpowiedzialna za działanie organizmu, zwłaszcza za prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Ponadto, pomaga utrzymać dobry nastrój. Jeśli podejrzewamy, że mamy jej za mało, zdecydujemy się na suplementację.

Zobacz również  Jaka maseczka na twarz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website