Mam leukocyty w moczu – co robić?

Leukocyty w moczu są czymś normalnym pod warunkiem, że jest ich niewiele. W przypadku wzrostu ich stężenia należy pogłębić diagnostykę w celu znalezienia źródła problemu i wyeliminowania go. Przyczyn leukocytów w urynie może być wiele, zwykle wskazuje to na aktywną infekcję dróg moczowych lub nerek. Bardzo często pojawiają się one w moczu kobiet ciężarnych. Warto dowiedzieć się nieco więcej, z czego to wynika i jak postępować w przypadku leukocytów w urynie.

Na co wskazuje obecność leukocytów w moczu? Czy świadczy o chorobie?

Jeżeli w moczu zostanie wykryta większość ilość leukocytów, może świadczyć to o zapaleniu dróg moczowych lub cewki moczowej. Ich obecność wynika z przedostania się bakterii do układu moczowego. Następuje to przez cewkę moczową. Najczęściej z zapaleniem dróg moczowych borykają się kobiety. Infekcje można poznać po uczuciu pieczenia podczas oddawania moczu, częstego parcia na pęcherz, wzmożonej częstotliwości oddawania moczu. Leukocyty znajdujące się w urynie mogą wynikać również z infekcji lub zapalenia nerek. Ma to miejsce głównie w przypadku osób, u których doszło do spadku odporności.

Przy cewnikowaniu również występują tego typu problemy. Może dojść nawet do zapalenia pęcherza. Na infekcje i zapalenie nerek wskazuje częstomocz, uczucie parcia, krew w moczu, gorączka. Bardzo często obserwuje się także opuchnięte stopy. Pacjentowi towarzyszą nudności i wymioty. Przy kamieniach nerkowych także zwiększa się ilość leukocytów w moczu. Pacjent ma nudności, bóle podbrzusza, podwyższoną temperaturę, dreszcze, wymioty. Obecnie obecność leukocytów we krwi może wynikać również z choroby nowotworowej, anemii, przyjmowania niektórych środków.

Zobacz również  Wada wymowy u dorosłego, jak się leczyć?

Obecność leukocytów w moczu i co dalej? Jak zmniejszyć ich ilość?

Obecność leukocytów w moczu stwierdza się po zbadaniu jego próbki. Mogą zostać także wykonane badania uzupełniające typu posiew moczu. Za jego pomocą możliwe staje się potwierdzenie lub wykluczenie infekcji dróg moczowych. Posiew służy do wykrywania bakterii, ich konkretnego rodzaju. Na podstawie antybiogramu możliwe staje się dobranie skutecznego leczenia. Jeżeli podejrzewa się obecność kamieni nerkowych, to wskazane jest zbadanie wapnia, kwasu moczowego, sodu, szczawianu, kreatyniny. Mogą zostać przeprowadzone również badania ginekologiczne lub urologiczne.

Jest wiele sposobów na zmniejszenie ilości leukocytów w moczu. Zaleca się przede wszystkim wypijanie sporej ilości wody każdego dnia. Znaczenie ma także, aby oddawać mocz, od razu gdy pojawi się taka potrzeba. Niezbędne jest także codzienne mycie narządów płciowych. Należy robić to także przed stosunkiem płciowym. Pomaga wypijanie litra soku żurawinowego. Można również stosować gotowe preparaty zawierające wyciąg z żurawiny. W celu zapobiegania migracji bakterii z odbytu do cewki moczowej kluczowe jest podcieranie się w kierunku od przodu do tyłu. Zaleca się także rezygnację z krążka dopochwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website