Sokowirówka czy wyciskarka – czym się różnią i co wybrać?

Decydując się na wytwarzanie domowej roboty soków, musimy posiadać odpowiedni do tego sprzęt. Wyciskarki ręczne są dobre, jedynie do wykonywania soku z cytryny. Jeśli chcesz cieszyć się bogactwem kolorowych owoców konieczny jest zakup sokowirówki lub wyciskarki. Podpowiadamy czym się różnią i którą z nich warto wybrać.

Jakie są wady i zalety sokowirówki?

Sokowirówka jest urządzeniem, które cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na szybki czas pracy. W zaledwie parę minut można otrzymać smaczny sok, który będzie składał się z najbardziej dostępnych owoców: jabłka, pomarańcze, grejpfruty itp.

Ostrza sokowirówki mogą osiągać nawet 12000 obrotów na minutę, tnąc tym samym wrzucane do środka owoce. Następnie siła odśrodkowa przeciska przez sito powstały sok. Jest on klarowny, pozbawiony miąższu czy jakichkolwiek drobinek, które niektórym miłośnikom wyciskanego napoju mogą po prostu nie smakować.

Sokowirówki posiadają duże wloty, które również skracają czas pracy urządzenia, ponieważ nie jest konieczne cięcie owoców na mniejsze kawałki. Nowe modele są tak zaawansowane technologicznie, że możliwe jest wrzucenie nawet całych owoców – bez konieczności ich obierania i krojenia.

Niestety sokowirówka jest urządzeniem, które nie daje tak zdrowego soku, jak wyciskarka. W procesie tworzenia soku następuje jego utlenienie. Również nie bez znaczenia pozostaje szybkość z jaką wyciskarka działa, bowiem wysokie obroty doprowadzają do osiągnięcia dużej temperatury. Proces ten zabija wiele drogocennych składników odżywczych, które powodują, że „zdrowy” sok, nie do końca takim jest.

Soki utworzone za pomocą sokowirówki muszą zostać spożyte niemal od razu po ich wykonaniu. Odłożenie tego na później utleni je jeszcze bardziej, a i tak już wodnisty smak, może nabrać na sile.

Jakie wady i zalety ma wyciskarka?

Wyciskarka jest urządzeniem działającym zdecydowanie wolniej, niż sokowirówka. Średnio osiąga ona od 70 do 120 obrotów na minutę, co w porównaniu do konkurencji może wydać się tempem wręcz ślimaczym. Ma to jednak swoje zastosowanie, ponieważ niskie obroty, to tym samym niska temperatura. Pozwala ona na zachowanie cennych składników, witamin itp., co jest w zasadzie sensem samodzielnego tworzenia soków.

Różnica jest także w sposobie pozyskiwania soku – wyciskarka może posiadać jeden lub dwa ślimaki, które zgniatają produkty, a nie siekają ich, tak jak robi to sokowirówka.

Dostępne na rynku modele wyciskarek to prawdziwa odpowiedź na wszelkie odpowiedzi w kwestii soków. Mogą one wyciskać nie tylko soczyste owoce, ale również warzywa, które z pozoru tego soku mają mało. Prawdziwym udogodnieniem jest możliwość produkcji soków z zieleniny np. szpinak, natka pietruszki, pokrzywa, trawa trzcinowa itp. To w znacznym stopniu poszerza repertuar możliwości nietypowych połączeń smakowych oraz ułatwia dostarczenie witamin i innych mikro i makroelementów.

Otrzymany z wyciskarki sok jest nieco mniej klarowny – może posiadać delikatne drobinki miąższu, co dla miłośników klarownych napoi może być wielkim minusem. Jednak w porównaniu do soku otrzymanego z sokowirówki nie musi on być wypity od razu – można włożyć go do lodówki i spożyć na drugi dzień. To duży plus, w szczególności, gdy nie mamy czasu na przygotowywanie soku np. przed wyjściem rano z domu.

Niestety zaawansowany sprzęt jakim jest wyciskarka jest zazwyczaj droższy od sokowirówki. Jej cena oscyluje ok 1000 zł, w górę. Także przygotowywanie owoców wymaga nieco więcej pracy, ponieważ wyciskarki zazwyczaj mają niewielkie wloty, dlatego produkty muszą zostać pokrojone na mniejsze kawałeczki.

Pomimo to, warto jest zdecydować się na wyciskarkę – daje ona o wiele zdrowszy produkt, który można przechowywać przez pewien czas, a składniki się nie rozdzielą. Warto jest zainwestować we własne zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website