Jakie znamy rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Są bowiem o wiele wygodniejsze od okularów korekcyjnych, nie powodują dyskomfortu i można nosić je w różnych okolicznościach, takich jak: uprawianie sportu czy wyjazd wakacyjny. Jakie rodzaje soczewek kontaktowych wyróżniamy? Które z nich są najlepsze?

Soczewki twarde czy miękkie?

Ze względu na materiał zastosowany do wykonania soczewek dzielimy je na twarde i miękkie. Pierwsze z nich stworzone są ze szkła organicznego. Mają one dość dobrą przepuszczalność dla tlenu. Charakteryzuje je jednak wysoka sztywność, która sprawia, że nie dla wszystkich są komfortowe. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rezygnuje z tego typu soczewek na rzecz tych wykonanych z miększych i bardziej elastycznych tworzyw. Soczewki miękkie robione są z materiałów hydrożelowych lub silikonowo – hydrożelowych. Ich gazoprzepuszczalność jest większa niż w przypadku soczewek twardych. Są bardziej elastyczne, a co za tym idzie znacznie wygodniejsze w noszeniu. Soczewki z domieszką silikonu są sztywniejsze od hydrożelowych, ale bardziej przepuszczalne dla tlenu.

Jednodniowe czy wielokrotnego użytku?

Soczewki dzieli się również ze względu na czas ich użytkowania. Soczewki jednodniowe mogą być założone tylko na jeden dzień, a po ich zdjęciu należy wyrzucić je do kosza. Dzięki temu są wygodniejsze od tych wielokrotnego użytku. Nie wymagają bowiem żadnej pielęgnacji. Jednak przy częstym noszeniu ich zakup jest znacznie mniej opłacalny. Wśród soczewek wielokrotnego użytku występują: tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. Im większy jest czas użytkowania tym dokładniejsza musi być pielęgnacja. Dlatego soczewki kwartalne i roczne polecane są osobom o dużych wadach, które nie mogą nosić innych rodzajów. Najbardziej optymalne są soczewki miesięczne i dwutygodniowe. Ich ceny nie są wysokie, a czas użytkowania jest na tyle krótki, że każdy powinien poradzić sobie z pielęgnacją. Odpowiednie czyszczenie soczewek noszonych kilkukrotnie jest ważne, ponieważ nawet niewielki pyłek lub zabrudzenie mogą powodować stany zapalne.Soczewki kontaktowe

Zobacz również  Fizjoterapia w Krakowie: Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w leczeniu dolegliwości?

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas zakupu soczewek kontaktowych należy skupić się na kilku parametrach decydujących o ich jakości. Oprócz rodzaju tworzywa i czasu użytkowania są to m.in. moc sferyczna, średnica soczewki, stopień uwodnienia i gazoprzepuszczalność. Moc sferyczna soczewek różni się od mocy okularów, ponieważ znajdują się one znacznie bliżej oka. Dlatego osoby z dalekowzrocznością powinny wybierać soczewki o mocy trochę wyższej niż okulary, a z krótkowzrocznością – nieco niższej. Średnica soczewki zależna jest od rozmiaru rogówki. Ma ona zwykle uniwersalną wartość. Od stopnia uwodnienia i gazoprzepuszczalności zależy czy oczy będą czuć się komfortowo w soczewkach. Iw większa gazoprzepuszczalność tym lepiej. Wraz ze stopniem uwodnienia wzrasta elastyczność soczewek, dlatego przy wysokich wartościach tego parametru może być ciężko je zakładać. Jeżeli nie jest to nasza pierwsza para i potrafimy je sprawnie zakładać najlepiej wybierać soczewki dobrze uwodnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website