W poprawie wyglądu skutecznie pomoże używanie wszelkiego rodzaju peelingów, kremów i maseczek na twarz. Te ostatnie w znacznym stopniu pomogą utrzymać cerę w dobrej kondycji, trzeba jednak wiedzieć jak je dobrać do rodzaju i potrzeb skóry twarzy.
Jak dobrać maseczkę do rodzaju cery?
Należy zacząć od tego, że wyróżniamy trzy typy cery: suchą, tłustą oraz mieszaną. Każda z nich wymaga innej pielęgnacji, a co za tym idzie – innej maseczki. Trzeba zatem na samym początku rozpoznać rodzaj swojej skóry, a dopiero później trudzić się doborem najbardziej odpowiedniej maski.
- Cera sucha – jak sama nazwa wskazuje potrzebuje przede wszystkim nawilżenia. Zrogowaciały, suchy naskórek nierzadko wygląda nieestetycznie. W walce z suchą skórą twarzy w znacznym stopniu pomogą maseczki silnie nawilżające i odżywcze. Należy więc szukać takich, które w swym składzie posiadają następujące składniki: białko, wyciągi z alg morskich, witaminę E oraz inne substancje, które zatrzymują wilgoć w naskórku. UWAGA! Jeżeli na Waszej cerze znajdują się wypryski, musicie wystrzegać się masek silnie nawilżających.
- Cera tłusta – jej cechą charakterystyczną jest częste występowanie wyprysków. Dlatego też dla osób z takim typem cery zaleca się używanie maseczek oczyszczających oraz ściągających pory. W ich składzie należy doszukiwać się glinek: zielonej, żółtej oraz białej. Skuteczne dla tego typu cery okażą się również maseczki złuszczające i rozgrzewające.
- Cera mieszana – to połączenie skóry tłustej i suchej. Cera tłusta najczęściej występuje w tzw. strefie T czyli na czole, nosie i podbródku, policzki natomiast pozostają suche. Skóra mieszana jest bardzo trudna w pielęgnacji. Niestety nie ma innego wyjścia niż używanie na tłuste i suche partie twarzy innych maseczek, odpowiednio do nich przeznaczonych.
Jakie jest działanie najpopularniejszych maseczek?
Na rynku kosmetycznym można znaleźć bardzo wiele rodzajów masek, jednak najbardziej popularnymi są: nawilżające, oczyszczające, rozgrzewające, ściągające, liftingujące i odżywcze. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się jakie zadania stawia się przed nimi i czego należy od nich oczekiwać.
- Nawilżające – wskazane dla cery odwodnionej, łuszczącej się oraz suchej. W znacznym stopniu poprawiają stan skóry i zmiękczają rogowaty naskórek. Ich zadaniem jest dostarczenie twarzy składników zatrzymujących jej naturalną wilgoć.
- Oczyszczające – dobrze sprawdzą się dla wszystkich rodzajów cery. Szczególnie polecane są jednak posiadaczom skóry tłustej. Ich zadaniem jest oczyszczenie twarzy z zewnętrznych zanieczyszczeń oraz usunięcie starego naskórka. Doskonale rozjaśniają cerę, nadając jej świeży, młody wygląd. Dodatkowym atutem jest fakt, iż zapobiegają świeceniu się skóry.
- Rozgrzewające – ich zadaniem jest zamknięcie dopływu powietrza do skóry. Skutecznie zamykają parowanie wody z naskórka, dzięki czemu cera ulega rozpuchleniu. Daje to efekt optycznego wygładzenia zmarszczek. Natomiast gromadzenie się limfy w znacznym stopniu wpływa na gładkość i jędrność cery.
- Ściągające – szczególnie zalecane dla osób po zabiegach oczyszczania skóry. Skutecznie przyczyniają się do zamknięcia rozszerzonych zaskórników. W składzie masek ściągających należy szukać takich substancji jak: węglan magnezu, kreda, kaolin, tlenek cynku. Te składniki działają na skórę regenerująco, ponieważ słyną z leczniczych właściwości.
- Liftingujące – tych masek używa się głownie w celu wygładzenia i spłycenia zmarszczek. Dzięki nim skóra staje się różowa, wobec czego wygląda na dużo zdrowszą i świeżą. Przyczynia się również do usunięcia oznak zmęczenia. Maski lifingujące zaleca się stosować na specjalne okazje, pod makijaż.
Kilka słów podsumowania
Faktem jest, że do rodzaju i potrzeb cery trzeba dobierać maski o odpowiednim działaniu i właściwościach. Należy jednak pamiętać, że aby działanie masek przeznaczonych do twarzy było tak skuteczne, jak obiecują producenci, trzeba stosować je regularnie. Poleca się również przed nałożeniem maski zastosowanie peelingu. Wówczas skóra będzie lepiej chłonąć maskę, co uskuteczni jej działanie.