Jak mądrze chronić swoje oczy?

Osoby pracujące przy komputerze, które noszą okulary lub szkła kontaktowe, z pewnością są przekonane, że odpowiednio dbają o oczy. Tymczasem nie wystarczy tylko je zakraplać, by długo były w dobrej formie. Trzeba je chronić przed wypadkami oraz przed szkodliwym wpływem światła słonecznego. Jak to robić?

Jak bezpiecznie korzystać ze szkieł kontaktowych?

Szkła kontaktowe umieszcza się bezpośrednio na rogówce oka. Soczewki działają podobnie jak okulary, co oznacza, że oko nadwzroczne koryguje się soczewkami skupiającymi (tak zwane plusy), a krótkowzroczne soczewkami rozpraszającymi, zwanymi minusami. Zanim zdecydujemy się na wymianę okularów na soczewki, musimy zasięgnąć porady okulisty, który dokładnie zbada oczy. Specjalista określi wadę wzroku i dobierze moc soczewek. Ponadto, powie nam, jak korzystać ze szkieł kontaktowych. Ze względów higienicznych najlepiej wybrać soczewki jednodniowe, które zakłada się rano, a zdejmuje i wyrzuca wieczorem. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy ich płukać i przechowywać. Soczewki systematycznej wymiany (tygodniowe lub miesięczne) codziennie trzeba wyczyścić i zdezynfekować, a stosuje się do tego specjalny płyn wielofunkcyjny.

Jak powinny dbać o oczy osoby pracujące z komputerem?

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. W związku ze zmniejszeniem częstotliwości mrugania, pojawia się suchość, podrażnienie i zaczerwienienie oczu. Oczy bolą, a widzenie jest zaburzone. Komfort oczu, zarówno podczas używania komputera, jak i innych urządzeń elektronicznych, mogą poprawić dobrze dobrane szkła kontaktowe. Chcąc zadbać o oczy podczas korzystania z komputera, pamiętajmy, by ograniczyć poświatę. Różnice w jasności pomiędzy ekranem i tłem za nim mogą powodować zmęczenie i dyskomfort oczu. Pamiętajmy, by często mrugać, pić dużo wody i często robić sobie przerwy. Kiedy odwiedzimy okulistę, podczas badania i dopasowywania szkieł kontaktowych, powiedzmy, ile czasu spędzamy przy ekranach elektronicznych. Lekarz dobierze produkt, który zapewni doskonały komfort noszenia. W tego soczewkach stosuje się technologię zintegrowanej łzy, dzięki czemu pomagają one ograniczać objawy zmęczenia i suchości oczu, gdyż utrzymują nawilżenie oczu przez cały dzień.

Zobacz również  Dlaczego warto skorzystać z usług centrum fizjoterapii? Odkryj korzyści dla zdrowia i dobrostanu

Jak dbać o oczy?

Pamiętajmy, by chronić oczy przed szkodliwym działaniem światła słonecznego i promieniowaniem UV. Nośmy odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, wyposażone w profesjonalne filtry (oznaczone symbolem CE). Kupimy je w sklepie optycznym. Nigdy nie kupujmy okularów bez porządnych filtrów, gdyż może to skutkować uszkodzeniem wzroku. Szkodliwe są zwłaszcza ciemne szkła. W ciemności źrenice naturalnie się rozszerzają, co daje szerszą „drogę” promieniowaniu UV do wnętrza oka. Taka dodatkowa ilość światła słonecznego może spowodować schorzenia lżejsze, jak na przykład tzw. letnie zapalenie spojówek, które objawia się uporczywym zaczerwienieniem, łzawieniem i pieczeniem oczu. Pod wpływem promieniowania UV powstają w oku wolne rodniki, które są one odpowiedzialne za powstawanie poważnych chorób oczu (zaćmy, skrzydlika i czerniaka) oraz uszkodzeń siatkówki i degeneracji plamki żółtej, która odpowiada za rozpoznawanie szczegółów. Oczy służą nam przez całe życie. Dbajmy więc o nie odpowiednio. Jeżeli bolą czy szczypią, odwiedźmy okulistę. Osoby z wadą wzroku powinny zawsze zakładać okulary czy szkła kontaktowe, by nie narażać oczu na nadmierny wysiłek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website