Dlaczego latem trzeba pić dożo wody.

Dietetycy i lekarze od lat przekonują nas, że picie wody jest niezwykle ważne. Są jednak okresy, kiedy jej spożywanie jest szczególnie ważne, a takim czasem jest oczywiście lato. Dlaczego przyjmowanie płynów w upalne jest tak ważne dla naszego organizmu?

Dlaczego latem trzeba pić dużo wody?

Nasz organizm do przetrwania potrzebuje nieustannego dostarczania odpowiednich ilości wody – w końcu składamy się głównie z niej. W normalnych warunkach kobiety powyżej 19 roku życia powinny spożywać po 2,7 l dziennie, a mężczyźni o litr więcej. Jednak upalne dni, to dla naszego organizmu szczególny okres, który jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości płynów, może być nawet niebezpieczny.

Wysoka temperatura sprawia, że zachodzi w ciele zupełnie naturalny proces czyli pocenie się. Nie jest to nic innego, jak próba ochłodzenia organizmu, przez siebie samego. W wyniku tego wydzielana, z organizmu usuwane są nie tylko płyny, ale również cenne sole mineralne. Ich niedobór może doprowadzić do ogólnego zachwiania równowagi organizmu, a w konsekwencji do poważnych problemów związanych np. z prawidłowym funkcjonowaniem serca czy układu nerwowego. Od tego już krótka droga do udaru lub zawału serca.

Z tego względu należy przyjmować płyny podczas upalnych dni, nie tylko po to by ugasić pragnienie, ale by ochronić swoje ciało przed poważnymi zaburzeniami w jego funkcjonowaniu.

Zobacz również  Mam leukocyty w moczu - co robić?

 

Co pić podczas upałów?

Liczy się nie tylko to czy pijesz, ale również co pijesz. Oczywiście najbardziej rekomendowana jest czysta, niegazowana woda. Nie tylko najlepiej ugasi pragnienie, ale również będzie dobrym źródłem elektrolitów.

W celu uzupełnienie sodu w organizmie zaleca się posypanie szczyptą soli szklanki wody i wypicie jej. Dla smaku i orzeźwienia, jak i w celu dodania witaminy C warto włożyć plasterek cytryny lub wypicie wody ze sproszkowaną witaminą C – jej smak jest jedynie delikatnie zmieniony, jednak taka dawka witamin ożywi nasze ciało od razu po spożyciu.

Picie jedynie wody niegazowanej również nie jest wskazane. Warto sięgać po świeżo wyciskane soki, najlepiej przygotowane z w domowym zaciszu, z owoców z własnego ogródka. Da to zapewnienie, że jest to napój wolny od chemii, która niestety pojawia się w kartonowych wersjach tego napoju. Własnoręcznie zrobiony sok będzie bombą witaminową, która powinna być spożywana każdego dnia, nie tylko w lecie.

 

Kiedy najlepiej pić?

Pora przyjmowania płynów jest również istotna. Rozpoczęcie dnia szklanką wody, pobudza metabolizm o 30%! Najlepiej zaraz potem wypić szklankę z wyciskanym z cytryny sokiem – orzeźwi organizm już od wczesnych godzin i da energię na cały dzień.

Nie zaleca się picia do posiłków, ponieważ rozrzedzane są enzymy trawienne, w wyniku czego proces ten trwa o wiele dłużej, a przecież każdemu zależy na szybkim metabolizmie. Nie zaleca się picia również na 30 minut przed i 30 minut po jedzeniu.

Zobacz również  Spar w podróży: Odkryj sieć sklepów Spar na świecie i korzystaj z wygody podczas podróży

 

Jak należy prawidłowo pić?

Moment w którym czujemy suchość w ustach jest już sygnałem, że jest za późno, dlatego warto pić nawet wtedy, gdy nie odczuwamy realnie takiej potrzeby. Zazwyczaj picie płynów to kilka szybkich łyków, co jest błędem. Należy pić powoli, a najlepiej na końcu „przegryzając” wodę. Badania dowodzą, że czynność jaką jest rzucie sprawia, że przyjmowane potrawy szybciej się trawią, a w przypadku picia, ciało jest lepiej nawodnione.

Picie powinno odbywać się niewielkimi, nawet długimi łykami. Warto jest delektować się tą chwilą – w końcu picie jest bardzo ważną czynnością w ciągu całego dnia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website