Czy wiesz, jak właściwie przechowywać mleko w proszku?

Lekarze zalecają, by niemowlęta i małe dzieci były karmione mlekiem mamy. Kiedy jednak nie jest to możliwe, podaje się mleko w proszku dostosowane do wieku i potrzeb malucha. Jak dobrać odpowiedni produkt? Ja przygotowywać pokarm? Jak przechowywać mleko, by nie straciło swoich właściwości odżywczych.

Kiedy podać mleko w proszku?

Pokarm kobiecy jest najlepszy dla noworodków i niemowląt, gdyż zawiera odpowiednią ilość białka, witamin i soli mineralnych. Są jednak takie sytuacje, gdy kobieta nie może lub z różnych względów nie chce karmić piersią, a pokarm matki zastępuje się mlekiem modyfikowanym przeznaczonym dla maluszka w odpowiednim wieku, gdyż jego skład jest dopasowany do potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju. Wybór mieszanki trzeba skonsultować z lekarzem pediatrą lub położną, aby mieć pewność, że dziecko na przykład nie ma alergii na białko mleka krowiego.

Jak przechowywać mleko w proszku?

Mleko podawane dziecku powinno mieć jak najwyższą jakość, więc trzeba wybrać to najlepsze i odpowiednio je przechowywać, by nie straciło swoich właściwości. Zawarte w pokarmie składniki, m.in. białka, witaminy, składniki mineralne, aktywne kultury bakterii są bardzo wrażliwe na działanie różnych czynników, więc trzeba je dobrze chronić. Mleko modyfikowane dostępne jest zwykle w formie proszku, który rozpuszcza się w wodzie. W związku z tym należy je chronić przed wilgocią – kontakt z wodą powoduje bowiem, że proszek może ulec zbryleniu. Ponadto niska wilgotność produktu chroni go przed rozwojem niepożądanych mikroorganizmów. Należy więc unikać sytuacji, w których do produktu może dostać się woda, np. przygotowując mleko nalewać wodę do butelki zawsze w odpowiedniej odległości od pojemnika z proszkiem. Dozując mleko w proszku najlepiej robić to specjalną miarką, która jest dołączona do produktu. Miarka powinna być całkowicie sucha, gdyż zamoczenie powoduje zbrylenie mieszanki. Po każdym użyciu opakowanie mleka należy szczelnie zamknąć. Najlepiej więc kupować produkt w puszce. Jeśli wykorzystywane jest mleko pakowane w karton, pomóc może specjalny klips, dołączany do niektórych opakowań, który ułatwia zamknięcie torebki z proszkiem.

Zobacz również  Jedzenie, które wspomoże twoją odporność

Na co zwrócić uwagę, przechowując mleko w proszku?

Składniki zawarte w mleku modyfikowanym są wrażliwe na ciepło i światło, więc produkt trzeba przechowywać w chłodnym miejscu. Nie powinny być też wystawione na bezpośrednie działanie słońca – puszkę najlepiej po prostu schować do szafy. Niekorzystny wpływ na jakość mleka może mieć nadmierny kontakt z powietrzem, pod którego wpływem niektóre zawarte w produkcie składniki mogą ulegać utlenieniu, co może niekorzystnie wpływać na jego wartość odżywczą. Opakowanie, w którym przechowywane jest mleko w proszku, powinno być więc szczelne.
Mleko modyfikowane jest dostosowane do zdrowia, wieku oraz do skłonności maluszka. Ważne jest, by przechowywać je w suchym miejscu i przygotowywać tuż przed podaniem. Dzięki temu mleko w proszku zachowa swoje cenne właściwości.

Zobacz sprawdzony pojemnik na mleko w proszku: https://gemini.pl/canpol-pojemnik-na-mleko-w-proszku-1-sztuka-9047508

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website