Waleriana właściwości i zastosowanie

Waleriana – właściwości i zastosowanie

Waleriana (kozłek lekarski) to popularne i najczęściej stosowane zioło na sen i uspokojenie. Kozłek lekarki może być także stosowny jako środek uśmierzający bóle menstruacyjne oraz dolegliwości żołądkowe, gdyż ma działanie rozkurczowe. Jakie inne właściwości ma to zioło i jak się je stosuje? Jak przygotować napar?

Czym jest waleriana?

Kozłek lekarski, powszechnie znany jako waleriana, to zioło, którego kłącza (podziemne łodygi) i korzeń są surowcami leczniczymi wykorzystywanymi zarówno w medycynie ludowej, jak i konwencjonalnej. Zioło wykazuje przede wszystkim działanie uspokajające, więc najczęściej stosowane jest jako środek wyciszający w stanach łagodnego napięcia nerwowego i przy trudnościach w zasypianiu na tle nerwowym. Kozłek ma także inne właściwości lecznicze, m.in. rozkurczające, dzięki czemu można go stosować w dolegliwościach żołądkowych lub podczas bolesnych miesiączek. Preparaty na bazie kozłka lekarskiego mają różną wartość zdrowotną w zależności od tego, czy to wyciągi alkoholowe, czy wodne, ponieważ główne składniki aktywne, przede wszystkim olejek eteryczny, rozpuszczają się lepiej w alkoholu niż w wodzie. O działaniu waleriany decyduje także sposób suszenia. Korzenie i kłącza powinno się suszyć w suszarniach ogrzewanych w temperaturze do 35˚C. Jeśli suszenie odbywa się w wyższej temperaturze, zawarte w nich substancje aktywne tracą swoje zdrowotne właściwości.

Zobacz również  Jak dobrać szczoteczkę do zębów?

Jakie działanie ma waleriana?

Kozłek lekarski często jest składnikiem leków uspokajających, gdyż obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego, a co za tym idzie doprowadza do zmniejszenia napięcia i uczucia niepokoju. Korzeń waleriany jest także skutecznym środkiem na umiarkowaną bezsenność , która pojawia się w stanach napięcie i pobudzenia nerwowego. Zioło poprawia jakość snu, gdyż skraca czas potrzebny do zaśnięcia, wydłuża czas snu oraz zmniejsza ilości wybudzeń w ciągu nocy. W medycynie naturalnej przetwory z kozłka lekarskiego stosuje się w także w takich dolegliwościach, jak: przyspieszone bicie serca na tle nerwowym, ból głowy, pulsowanie w skroniach, a nawet lekkie zawroty głowy.

Jak stosować walerianę?

Kozłek lekarski jest uważany za stosunkowo bezpieczne zioło, ale trzeba pamiętać o stosowaniu go w określonych dawkach i nie dłużej niż miesiąc. Po 30 dniach zażywania waleriany należy zrobić dwutygodniową przerwę, po czym ponownie można wrócić do jej stosowania. Napar przygotowuje się, zalewając 1 łyżeczkę korzenia kozłka (około 2,5 g) 1 filiżanką wrzącej wody (150 ml). Całość należy naparzać pod przykryciem 10-15 minut, a potem przecedzić. Można także przyrządzić napój uspokajający z walerianą, dodając 60 kropli (około 1/3 łyżeczki) nalewki kozłkowej (kropli walerianowych) do szklanki gorącego mleka, osłodzonego łyżką miodu. Wypity godzinę przed pójściem spać, przywróci spokojny i głęboki sen. Walerianę stosuje się też na dolegliwości układu pokarmowego i moczowego. Poza tym zioło ma działanie rozkurczowe, dlatego można ją stosować, by złagodzić stany skurczowe żołądka.

Zobacz również  Mam leukocyty w moczu - co robić?

Natura dzieli się z nami swoim wielkim bogactwem, z którego można umiejętnie korzystać. Jednym z takich skarbów natury jest waleriana, która ma działanie uspokajające i rozkurczowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Website